
Salcburg: Šta videti i iskusiti u Mocartovom gradu
Salcburg je četvrti grad po veličini u Austriji. Njegov naziv u prevodu znači „grad soli“. Salcburg je danas poznat po starom baroknom jezgru, jednom od najočuvanijih u srednjoj Evropi, na listi UNESKO-a. Jedan od simbola grada su Mocart kugle, jer je grad slavu stekao zahvaljujući tome što je u njemu rođen jedan od najvećih svetskih muzičara, Volfgang Amadeus Mocart. Njegov lik će vas pratiti u čitavom gradu.

Izleti blizu Beograda: Moj izbor mesta za porodični ručak
U ovom tekstu predlažem mesta na koja možete otići na kraći izlet i porodični ručak, do kojih vam treba oko sat vremena od Beograda. Neki od predloga su u okolini Beograda, dok ima i mesta na oko 100 km udaljenosti, do kojih se kolima lako stiže za oko sat vremena vožnje. Na linkovima ćete naći celokupne predloge izleta, sa sadržajima kojima možete u tom kraju ispuniti ceo dan.

Morahalom banja: Predlog za jesenji spa vikend u Mađarskoj
Morahalom je malo mesto, na pola sata vožnje od Segedina i na 20ak km od granice sa Srbijom. Iako do skoro nerazvijen, oživeo je usled bogatstva termalnim vodama, koje su uslovile izgradnju banje Sv. Eržebet. Morahalom je ustvari jedan mali banjski grad. Ima nekoliko izvora lekovitih voda, na temperaturi od oko 39 stepeni, a koristi se kako za kupanje, tako i za piće. Ovo nije mesto gde možete provesti ceo godišnji odmor, ali je dobra varijanta za vikend opuštanje, u kombinaciji sa šopingom i obilaskom obližnjeg Segedina.

Regensburg: Šta videti i iskusiti u srednjevekovnom gradu Nemačke
Regensburg je jedan od najlepših srednjevekovnih gradova Nemačke. Poznat je po romanesknim i gotičkim građevinama u starom delu grada, koje su preživele II svetski rat neoštećene. Stari grad je pod zaštitom UNESCO-a, i najbolje ga je obilaziti peške. Još tokom šezdesetih godina XX veka je planirano rušenje istorijskog dela grada i podizanje novog na istom mestu, ali se na sreću to nije dogodilo.

Minhen: Najlepši božićni vašari
Kada se praznici bliže, Nemačka se pretvara u zemlju tradicije i svetlucavih vašara. Prijatni mirisi, praznična atmosfera uz božićne zvuke, božićna peciva i kuvano vino, glavna su obeležja svakog božićnog vašara. U Minhenu se organizuju na velikom broju lokacija, a u ovom tekstu ću vam prikazati neke od najinteresantnijih koje sam posetila u Minhenu. Inače, adventni period počinje krajem novembra i traje sve do katoličkog Božića, tako da je ovo pravo vreme za posetu.

Pariz: Šta videti i iskusiti u gradu svetlosti
I konačno, dugo iščekivani Pariz, najveći i glavni grad Francuske! Prelepi grad svetlosti, romantike, zaljubljenih, visoke mode, bulevara. Smatra se da je nastao u III veku p.n.e, a osnovalo ga je keltsko pleme Parisi, na ostrvu Ile de la Cite. Grad je u prošlosti bio mesto odigravanja važnih istorijskih događaja, ali i mesto na kome su se okupljali umetnici iz celog sveta, što je i danas slučaj.

Diznilend u Parizu: Ostvarenje dečjeg sna
Pogodili ste koja je sledeća stanica u Parizu! Jedini evropski Diznilend. Dan provodimo u snu koji smo mislili još kao deca da se nikada neće ostvariti. A kada san ostvarujete ruku pod ruku sa nekim vama dragim, to svemu daje posebnu čar. Ovo je jedini tematski park Volta Diznija u Evropi. Otvoren je 1992. godine i predstavlja najposećeniju atrakciju u Parizu, ali i u celoj Evropi.

Sokobanja: Šta videti i iskusiti u ovoj vazdušnoj banji
Božanstvena priroda, božanstven vazduh! To može biti samo Sokobanja, nekadašnje mondensko mesto, koje su često posećivali boemi, umetnici i pesnici. Među njima Isidora Sekulić, Meša Selimović, Stevan Sremac, Ivo Andrić i Branislav Nušić. Nudi čitav spektar aktivnosti za zabavu cele porodice. U ovom tekstu ćete pronaći iskustava koja, po mom mišljenju, ne bi trebalo propustiti, ako odlučite da dođete u Sokobanju.

Temišvar: Najlepši božićni vašari
U ovom tekstu, predstavljam vam Temišvar u prazničnoj, božićnoj, atmosferi. Saznaćete zašto je ovo jedan od najlepših božićnih vašara koje sam ikada posetila. Svake godine se otvara 1. decembra (traje do sredine januara), kada se obeležava i rođendan države Rumunije. Očekujte pravu božićnu bajku na dva gradska trga, na kojima ćete, uz prazničnu muziku, nostalgičnu rasvetu i domaće specijalitete, provesti nezaboravne trenutke.

Segedin: Najlepši božićni vašari
U periodu Adventa, prelepo je posetiti ovaj šarmantni "Grad vode" ili "Grad sunca", i na samo 3h vožnje kolima od Beograda, osetiti magičnu atmosferu evropskih božićnih vašara. U kombinaciji sa prazničnim programom i drugim pratećim događajima, Segedin ne mora da bude samo grad za šoping. Ono što treba da znate ako planirate posetu Segedinu u ovo doba godine je to da božićni vašari počinju krajem novembra i da traju do katoličkog Božića.

Beč: Šta videti i iskusiti u gradu muzike i valcera
Čarobni Beč, glavni grad Austrije. Carski grad Habzburgovaca, grad u kome su vanvremenska dela stvarali Mocart, Betoven, Štraus - kralj valcera, čiji se valcer "Na lepom plavom Dunavu" živi u svakoj ulici grada. Gradu kobasica sa sirom, mestu rođenja bečke šnicle i Saher torte, kao i neodoljive štrudle sa jabukama.

Beč: Najlepši božićni vašari
Praznici u Beču ... nešto što se rečima ne može opisati ... istovremeno romantični i carski! Svake godine, sredinom novembra, u Beču se postavlja praznična rasveta, a na većini trgova se postavljaju drvene kućice, u kojima se prodaju božićni ukrasi, suveniri, poslastice, kao i punč i kuvano vino, koji su glavni sastavni deo božićnih vašara u Beču. Poznato je da je Božić u Beču bajkovit.

San Marino: Šta videti i iskusiti u najstarijoj državi na svetu
Nekoliko kilometara od istočne italijanske obale, nalazi se Republika San Marino, koja na malom prostoru nudi mnogo znamenitosti. Širina države je svega 12 km. San Marino se smatra najstarijom državom na svetu. Treća je najmanja država u Evropi, posle Vatikana i Monaka. Dom je mnogih znamenitosti koje su pod UNESCO zaštitom. Kao nezavisna država, San Marino ima svoje novčiće i poštansku marku.

Budimpešta: Najlepši božićni vašari
Graciozna kraljica Dunava, dama koja gospodari nad ovom čudesnom rekom i ukrašava je svetlima svojih znamenitosti. Njena svetlost se odbija od staklene površine usnulog Dunava i reflektuje na srca svih koji u nju kroče. Tako da ostaje zauvek u njih urezana kao jedan od najlepših gradova ikada posećenih. Ta svetlost je još šljokičavija, sjajnija, raznobojnija i veselija kada su praznici.

Brisel: Šta videti i iskusiti u carstvu štrumpfova, vafla i čokolade
Ulaskom u Belgiju i na periferiju Brisela, stiče se utisak da je sve smireno i kulturno. Osećamo da se ovde mentalitet ljudi popuno razlikuje od ostatka sveta, pa se to odražava i na uređenje i duh grada. Prvo naselje je osnovano oko 580. godine. Od tog vremena se u Briselu mnogo toga promenilo, i danas je on jedan od svetskih gradova.

Trebinje: Šta videti i iskusiti u Dučićevom gradu sunca
Jedinstven grad, sa jedinstvenom atmosferom. Nije primorski, ali ima mediteranski duh. Zato se ovde oseća miris mediteranskog voća, maslina, smokve, lavande. Koliko je ovaj grad lep i jedinstven, govori i to što je Dučić ovde pisao čuvena "Jutra sa Leotara", inspirisan ovom opakom planinom visokom 1.224 m, koja se nadvija nad gradom i čini njegovu prepoznatljivu panoramu.

Temišvar: Šta videti i iskusiti u malom Beču
Temišvar, šarmantni grad koji se naziva i "malim Bečom", nalazi se u rumunskom delu Banata i jedan je od pet najvećih gradova u Rumuniji. Naziva se i grad parkova, muzeja, galerija i muzičkih festivala. Za nas je značajan, jer je najveći kulturno-istorijski centar Srba u Rumuniji. Poznat je kao prvi grad u Evropi koji je imao uličnu rasvetu, i kao grad koji je prvi imao tramvaj koji su vukli konji. Sve su ovo razlozi zašto je Temišvar izabran za Evropsku prestonicu kulture za 2021. godinu.

Bansko: Moja najlepša iskustva među termalnim vrhovima
Bansko, najmlađi i najrazvijeniji ski centar u Bugarskoj, nalazi se u podnožju veličanstvenog pirinskog masiva. Sve do 17. veka su ovde živeli uglavnom stočari. Međutim, Bansko je vremenom transformisano u trgovački grad, sa brojnim vodenicama i pilanama, duž reke Glazne. Ovde su dolazili karavani sa robom iz brojnih evropskih gradova.

Beograd: Najlepši praznični događaji
Beograd, glavni grad Srbije, često nazivaju “kapijom Balkana” ili “vratima srednje Evrope”. On je mesto okupljanja, centralnih manifestacija i zabavnih aktivnosti. Kao i drugi evropski gradovi, i Beograd ima svoje praznične događaje i običaje, koji se u određenoj meri razlikuju od tradicionalnih evropskih božićnih vašara.

Novi Sad: Najlepši božićni vašari
Što se mene tiče, period pred Novu godinu i Božić je najlepši deo godine, kada cela porodica uživa u prazničnoj atmosferi, mirisima praznične hrane i kolačića, igri svetlosti praznične rasvete, čaši vrućeg kuvanog vina koja greje promrzle ruke po hladnim zimskim danima. Priznajem, nepopravljivi sam zaljubljenik u prazničnu magiju!

Višegrad: Šta videti i iskusiti u čuvenom gradu na Drini
Ovim tekstom “putujemo” do Višegrada, malog, ali sadržajnog grada u Republici Srpskoj. Turistički je postao značajan zahvaljujući Ivi Andriću i ćupriji (iz Andrićevog romana “Na Drini ćuprija”) - mostu Mehmed paše Sokolovića. Lepotu Višegrada upotpunjuje Drina, koja gradi drugi po veličini rečni kanjon u Evropi, kojim možete krstariti brodovima. Sam grad je mali i može se obići za 2-3 sata.

Amsterdam: Šta videti i iskusiti u Veneciji severa
Amsterdam je grad kontrasta, koji važi i za muzej na otvorenom. Iako se glavne institucije države nalaze u Hagu, Amsterdam je glavni i najveći grad Holandije. Istorija grada počinje u 1270. godini, kada je na ušću reke Amstel u more mala ribarska kolonija počela da stvara naselje. Centar naselja je bio na mestu današnjeg trga Dam. I danas grad leži na reci Amstel po kojoj je i dobio ime, smešten na oko 90 ostrva, povezanih sa preko 400 mostova.

Grado: Šta videti i iskusiti u italijanskom malom gradu
Grado je istorijski primorski grad koji se nalazi u laguni ostrva. Počeci postojanja Grada se beleže još u rimsko doba, a ime grada potiče od latinske reči “gradus”, što znači „vojna tvrđava“. Zapravo, Grado je bilo stajalište rimskih brodova koji su plovili rekom Natisa, prema rimskom gradu Akvileja, koji je bio najvažniji istočni grad za Rimljane i centar 10. italijanske regije Venetia et Histria.

Rimini: Šta videti i iskusiti u gradu gde je kocka bila bačena
Rimini je jedan od najvećih gradova na italijanskoj obali Jadranskog mora. Od Beograda je udaljen oko 1.000 km. Duž peščane plaže La Marina se nalazi preko hiljadu hotela i nekoliko tematskih zabavnih parkova. Ceo grad je okrenut letnjem turizmu i sve je prilagođeno turistima. Rimini važi za centar noćnog provoda ove regije Italije. Duž cele obale nalaze se restorani, picerije i barovi u kojima možete uživati u italijanskoj kuhinji.