Temišvar: Šta videti i iskusiti u malom Beču

Temišvar, šarmantni grad koji se naziva i "malim Bečom", nalazi se u rumunskom delu Banata i jedan je od pet najvećih gradova u Rumuniji. Naziva se i grad parkova, muzeja, galerija i muzičkih festivala. Za nas je značajan, jer je najveći kulturno-istorijski centar Srba u Rumuniji. Poznat je kao prvi grad u Evropi koji je imao uličnu rasvetu, i kao grad koji je prvi imao tramvaj koji su vukli konji. Sve su ovo razlozi zašto je Temišvar izabran za Evropsku prestonicu kulture za 2021. godinu.


Bansko: Moja najlepša iskustva među termalnim vrhovima

Bansko, najmlađi i najrazvijeniji ski centar u Bugarskoj, nalazi se u podnožju veličanstvenog pirinskog masiva. Sve do 17. veka su ovde živeli uglavnom stočari. Međutim, Bansko je vremenom transformisano u trgovački grad, sa brojnim vodenicama i pilanama, duž reke Glazne. Ovde su dolazili karavani sa robom iz brojnih evropskih gradova.


Beograd: Najlepši praznični događaji

Beograd, glavni grad Srbije, često nazivaju “kapijom Balkana” ili “vratima srednje Evrope”. On je mesto okupljanja, centralnih manifestacija i zabavnih aktivnosti. Kao i drugi evropski gradovi, i Beograd ima svoje praznične događaje i običaje, koji se u određenoj meri razlikuju od tradicionalnih evropskih božićnih vašara.


Novi Sad: Najlepši božićni vašari

Što se mene tiče, period pred Novu godinu i Božić je najlepši deo godine, kada cela porodica uživa u prazničnoj atmosferi, mirisima praznične hrane i kolačića, igri svetlosti praznične rasvete, čaši vrućeg kuvanog vina koja greje promrzle ruke po hladnim zimskim danima. Priznajem, nepopravljivi sam zaljubljenik u prazničnu magiju!


Višegrad: Šta videti i iskusiti u čuvenom gradu na Drini

Ovim tekstom “putujemo” do Višegrada, malog, ali sadržajnog grada u Republici Srpskoj. Turistički je postao značajan zahvaljujući Ivi Andriću i ćupriji (iz Andrićevog romana “Na Drini ćuprija”) - mostu Mehmed paše Sokolovića. Lepotu Višegrada upotpunjuje Drina, koja gradi drugi po veličini rečni kanjon u Evropi, kojim možete krstariti brodovima. Sam grad je mali i može se obići za 2-3 sata.


Amsterdam: Šta videti i iskusiti u Veneciji severa

Amsterdam je grad kontrasta, koji važi i za muzej na otvorenom. Iako se glavne institucije države nalaze u Hagu, Amsterdam je glavni i najveći grad Holandije. Istorija grada počinje u 1270. godini, kada je na ušću reke Amstel u more mala ribarska kolonija počela da stvara naselje. Centar naselja je bio na mestu današnjeg trga Dam. I danas grad leži na reci Amstel po kojoj je i dobio ime, smešten na oko 90 ostrva, povezanih sa preko 400 mostova.


Grado: Šta videti i iskusiti u italijanskom malom gradu

Grado je istorijski primorski grad koji se nalazi u laguni ostrva. Počeci postojanja Grada se beleže još u rimsko doba, a ime grada potiče od latinske reči “gradus”, što znači „vojna tvrđava“. Zapravo, Grado je bilo stajalište rimskih brodova koji su plovili rekom Natisa, prema rimskom gradu Akvileja, koji je bio najvažniji istočni grad za Rimljane i centar 10. italijanske regije Venetia et Histria.


Rimini: Šta videti i iskusiti u gradu gde je kocka bila bačena

Rimini je jedan od najvećih gradova na italijanskoj obali Jadranskog mora. Od Beograda je udaljen oko 1.000 km. Duž peščane plaže La Marina se nalazi preko hiljadu hotela i nekoliko tematskih zabavnih parkova. Ceo grad je okrenut letnjem turizmu i sve je prilagođeno turistima. Rimini važi za centar noćnog provoda ove regije Italije. Duž cele obale nalaze se restorani, picerije i barovi u kojima možete uživati u italijanskoj kuhinji.


Divčibare: Moja najlepša iskustva na dečijoj planini

Divčibare, ili kako se često naziva “dečija planina”, nalazi se u blizini Valjeva (oko 40 km, ili oko pola sata brdske vožnje). Pedijatri kažu da je idealna za decu, zbog klimatskih uslova i nadmorske visine. Planina je idealna za decu uzrasta od dve godine i više, jer nudi brojne mogućnosti za sankanje, spušanje gumama niz planinu, a postoji i dečija ski staza, za malo stariju decu.


Moravske Toplice: Šta videti i iskusiti u termalnoj banji Slovenije

U ovom tekstu, predstavljam vam Moravske Toplice, jednu od termalnih banja Slovenije, koja je kao stvorena za uživanje i odmor. Samo mesto je malo, i bez mnogo sadržaja, ali su termalni kompleksi jedni od najboljih u Sloveniji. Moravske Toplice se nalaze u slovenačkoj regiji Prekmurje. Poznate su po jedinstvenoj crnoj termalnoj vodi, koja izbija iz dubine od oko 2.000 m.


Hotel Ub akva park: Spa vikend u krošnji drveća

Da li ste u potrazi za mestom koje je blizu grada, a nudi prijatan ambijent za opuštanje, makar i samo tokom vikenda? Ako tražite ovakav sadržaj u blizini Beograda, do koga nećete morati dugo da putujete, a da vam omogući da se prebacite u drugu dimenziju. Kada stignete na ovo mesto, upravo ćete se tako osećati - "isključeno" iz stresne svakodnevice i poslovnih obaveza. Ostaje vam samo da se prepustite uživanju.


Mavrovo: Šta videti i iskusiti u biseru prirode Severne Makedonije

Očaravajuće planinsko okruženje i najveći nacionalni park Severne Makedonije. Najviši vrh Severne Makedonije (Golem Korab, 2.764 m), pravi izazov za planinare. Najpoznatiji ski centar u Severnoj Makedoniji - Zare Lazareski. Najveće veštačko jezero u Severnoj Makedoniji, sa polupotopljenom crkvom Sv. Nikole, iz 1850. godine. Ukusna planinska hrana. Da li je potreban još neki razlog za posetu ovog prelepog mesta?!


Fruška gora: Izlet u riznici pravoslavnih manastira

Fruška gora je najveća vojvođanska planina, koja je prva u Srbiji proglašena nacionalnim parkom. Poznata je po neverovatnoj prirodi, brojnim vinogradima sa izgrađenim vinarijama, termalnim izvorima, izletištima, ali i po tome što je na njoj najveća koncentracija lipove šume u Evropi. Međutim, ono što turiste najviše privlači jeste čak 16 manastira Srpske pravoslavne crkve (ovoliko je aktivnih, a nekada ih je bilo i više.


Budimpešta: Šta videti i iskusiti u kraljici Dunava

Često opisivana kao "Mali Pariz Srednje Evrope", Budimpešta je poznata po brojnim istorijskim spomenicima, koji odražavaju njenu kulturu staru preko 1.000 godina, na koju su trag ostavili Rimljani, Turci, kao i unija sa Austrijom. Glavni je grad Mađarske, „kraljica Dunava“, jedan od najlepših evropskih gradova. Ovaj nadimak je i dobila jer se nalazi na obalama Dunava, a nastala je spajanjem nekoliko delova - Budima, Obude i Pešte.


Grac: Šta videti i iskusiti u gradu na Muri

Smešten na reci Muri, Grac je glavni grad pokajine Štajerske. Grad je širom Evrope poznat kao obrazovno-univerzitetski centar. Studenti daju živost gradu, a jedan od studenata je bio i Nikola Tesla od 1875-1877. godine. Danas se stari grad nalazi pod UNESKO zaštitom. Sve popularnije kod nas su šoping ture, ali Grad ima svakako da ponudi mnogo vise od šopinga.


Zlatibor: Moja najlepša iskustva među zlatnim borovima

Zlatibor, jedna od naših najlepših planina, podjednako interesantna u svako godišnje doba. Ako dođete vikendom ili praznicima, zateći će vas gužva, gužva i gužva... bukvalno svuda! I na putu do Zlatibora, na pumpama, u prodavnicama, restoranima. Prepuno je ljudi gde god da se okrenete. Pamtim ga kao mesto na koje sam svakog leta odlazila sa porodicom i tamo provodila bar nedelju dana, u istraživanju okoline i uživanju u beskrajnim šetnjama po čistoj prirodi i svežem vazduhu.


Prag: Šta videti i iskusiti u zlatnom gradu Franca Kafke

“Vidim veliki grad, čija će slava dodirivati zvezde. Tamo u šumama pored reke Vltave naći ćeš čoveka koji pravi prag na kući. Prema poslu koji čovek obavlja nazvaćemo grad – Prag.“ Ovo proročanstvo mitske princeze Libuši, odredilo je ime jednom od najlepših evropskih gradova. Osnovan je još u IX veku, ali je najveću slavu i “zlatni” sjaj dobio u XIX veku. Još tada je prikazivan kao dvorac sa 100 tornjeva, po čemu je i dobio nadimak.


Tasos: Moja najlepša iskustva na smaragdnom ostrvu

Tasos, prelepo ostrvo u Egejskom moru, najsevernije je grčko ostrvo. Deveto je ostrvo po veličini u Grčkoj, pa je krug oko ostrva dugačak samo 93 km. Poznato je kao „zeleno“ ili „smaragdno“ ostrvo, zbog bujne vegetacije i borovih šuma (oko 70% ostrva je šuma). Nekada je nazivano “šuma koja pluta”, ali ga je 1980. i 2013. godine zahvatio požar u kome je dosta šume stradalo. Ipak, pregršt biljaka i danas ukrašava ostrvo i čini njegov vazduh izuzetnim.


Pelion: Moja najlepša iskustva

Grčka na malo drugačiji način – tako najkraće može da se opiše Pelion - planina u Tesaliji, koja formira poluostrvo u obliku kuke, između zaliva Pagasitik i Egejskog mora. Smatra se jednom od najlepših planina Grčke. Na planini se nalazi veliki broj izvora, kanjona, potoka. Ima 24 sela, koja su zadržala tradicionalnu arhitekturu i konstrukciju, sa kamenim kućama, izgrađenim na liticama i sa kojih se pruža prelep pogled na planinu i more.


Sitonija: Moja najlepša iskustva kraj tirkiznog mora

Halkidiki je ogromno poluostrvo, koje čine tri manja poluostrva, koja imaju oblik tri prsta - nazivaju se Kasandra, Sitonija i Atos. Ovog puta obilazimo Sitoniju, drugi „prst“ poluostrva Halkidiki. Sitonija je dobila naziv po divu Sitonu, koji je bio sin grčkog boga mora, koji se zvao Posejdon. Ovaj „prst“ je poznat po fantastičnoj prirodi, borovim šumama i plažama sa tirkiznom bojom mora, kako uređenim, tako i neuređenim.


Sentandreja: Bajkoviti izlet blizu Budimpešte

Prava je šteta posetiti Budimpeštu, a ne napraviti izlet u Sentandreju, romantični gradić bitan za istoriju Srba. Od Budimpešte do Sentandreje ima oko 25 km, što je oko pola sata vožnje, obalom Dunava, u pravcu Margitinog ostrva. Iako je ovo, po mom mišljenju, obavezan izlet iz Budimpešte u bilo koje doba godine, nemojte propustiti da posetite ovaj gradić u periodu Adventa.


Kečkemet: Pauza na putu za Budimpeštu

Ukoliko putujete u Budimpeštu kolima, možete napraviti pauzu i svratiti u osmi po veličini grad u Mađarskoj – Kečkemet. Grad se nalazi oko 90 km od srpske granice i gotovo isto toliko od Budimpešte. Ime grada potiče od reči „kecske” (što znači „koza”), koja je i ukras gradskog grba.


Solun: Šta videti i iskusiti u Aristotelovom gradu

Solun ili Tesaloniki, je drugi grad po veličini u Grčkoj, posle Atine. Jedan je od najstarijih gradova Evrope. Rodno je mesto čuvenog Aristotela. Veruje se da je dobio ime po Tesaloniki, supruzi kralja Kasandra (osnivača grada) i polusestri Aleksandra Velikog. Solun je mesto na kojem je apostol Pavle 50. godine poslao prvu hrišćansku poruku.


Planina Tara: Moja najlepša iskustva u poseti mrkom medvedu

Planina Tara, ukrašena smaragdno plavim kanjonom reke Drine, nalazi se u Zapadnoj Srbiji. Prosečna nadmorska visina je oko 1.200 m. Ukoliko do sada niste posetili ovu regiju Srbije, toplo preporučujem. Zateći ćete netaknutu prirodu i prirodne atrakcije kakve ne možete videti u drugim krajevima Srbije.

Prethodna Sledeća