Kasandra: Moja najlepša iskustva

Poluostrvo Kasandra, jedno je od tri poluostrva Halkidikija, koje se još naziva i “prvi prst”. Pošto je Kasandra najbliža regija Solunu, turistički je najrazvijenija. Ono što je sigurno, jeste da vam na ovom poluostrvu neće biti dosadno. U ovom tekstu ću vam predstaviti meni najinteresantnijih iskustava koja morate doživeti ako ovde dođete na letovanje.


Delfi – Izlet u antičku mistiku blizu Atine

Ukoliko se ovog leta uputite ka atinskoj regiji, preporučujem vam da jedan dan svog letovanja potrošite na izlet u Delfima. Delfi su jedno od najznačajnijih svetilišta antičke Grčke, posvećeno bogu sunca Apolonu. Ovo svetilište je postojalo i pre više od 3000 godina, ali se vremenom razvijalo u biser antičke istorije kakvo je danas.


Lutraki – Šta videti i iskusiti u biseru atinske regije

Ukoliko planirate da provedete ovo leto u Grčkoj, jedno od mesta koje svakako treba uzeti u razmatranje je Lutraki. Ovo mesto je banja koja se nalazi nadomak Atine, udaljeno svega sat vremena vožnje. Mesto je prepuno sadržaja i veoma je popularno među Atinjanima.


Atina: Šta videti i iskusiti dok antika oživljava pred vašim očima

Evropska metropola koja ne liči na druge. Glavni grad Grčke obavijen mediteranskim rastinjem i palmama. Na prvi pogled, reklo bi se haotičan, ali prelep u toj svojoj jedinstvenosti. Prepun ljudi, veseo, obojen zvucima buzukija. Grad koji kao da je napravljen od belih i bež Lego kockica, naslaganih po okolnim brdima.


Olimpska regija: Moja najlepša iskustva pod Olimpom

Olimpska regija je jedna od 13 oblasti grčke Makedonije. Smeštena je na obroncima planine Olimp To je predeo lepe prirode, sa šumama, rekama, močvarama i bogatom florom i faunom, ali i bogat atrakcijama od istorijskog i arheološkog interesa. Svojom prirodnom lepotom oduševljava planina Olimp i druge znamenitosti, koje ću da prikažem kroz vodič kroz mesta koja ne smete propustiti.


Tasos: Moja najlepša iskustva na smaragdnom ostrvu

Tasos, prelepo ostrvo u Egejskom moru, najsevernije je grčko ostrvo. Deveto je ostrvo po veličini u Grčkoj, pa je krug oko ostrva dugačak samo 93 km. Poznato je kao „zeleno“ ili „smaragdno“ ostrvo, zbog bujne vegetacije i borovih šuma (oko 70% ostrva je šuma). Nekada je nazivano “šuma koja pluta”, ali ga je 1980. i 2013. godine zahvatio požar u kome je dosta šume stradalo. Ipak, pregršt biljaka i danas ukrašava ostrvo i čini njegov vazduh izuzetnim.


Pelion: Moja najlepša iskustva

Grčka na malo drugačiji način – tako najkraće može da se opiše Pelion - planina u Tesaliji, koja formira poluostrvo u obliku kuke, između zaliva Pagasitik i Egejskog mora. Smatra se jednom od najlepših planina Grčke. Na planini se nalazi veliki broj izvora, kanjona, potoka. Ima 24 sela, koja su zadržala tradicionalnu arhitekturu i konstrukciju, sa kamenim kućama, izgrađenim na liticama i sa kojih se pruža prelep pogled na planinu i more.


Sitonija: Moja najlepša iskustva kraj tirkiznog mora

Halkidiki je ogromno poluostrvo, koje čine tri manja poluostrva, koja imaju oblik tri prsta - nazivaju se Kasandra, Sitonija i Atos. Ovog puta obilazimo Sitoniju, drugi „prst“ poluostrva Halkidiki. Sitonija je dobila naziv po divu Sitonu, koji je bio sin grčkog boga mora, koji se zvao Posejdon. Ovaj „prst“ je poznat po fantastičnoj prirodi, borovim šumama i plažama sa tirkiznom bojom mora, kako uređenim, tako i neuređenim.


Solun: Šta videti i iskusiti u Aristotelovom gradu

Solun ili Tesaloniki, je drugi grad po veličini u Grčkoj, posle Atine. Jedan je od najstarijih gradova Evrope. Rodno je mesto čuvenog Aristotela. Veruje se da je dobio ime po Tesaloniki, supruzi kralja Kasandra (osnivača grada) i polusestri Aleksandra Velikog. Solun je mesto na kojem je apostol Pavle 50. godine poslao prvu hrišćansku poruku.


Meteori: Manastiri ni na nebu ni na zemlji

Meteori, tj. manastiri na stenama, nalaze se u oblasti Tesalija. Meteori, što bi značilo “visiti u vazduhu” ili “lebdeće stene”, jedan su od najsvetijih gradova pravoslavlja u Grčkoj. Predstavljaju skupinu pravoslavnih manastira i smatraju se najvrednijom skupinom manastira u Grčkoj, posle Svete Gore. Nalaze se na spisku kulturne baštine UNESCO-a.


Skiatos: Moja najlepša iskustva u hladu cvetnih krošnji

Skiatos je malo šumovito mondensko ostrvo. Predstavlja najzapadnije ostrvo severnih Sporada, sa više od 60 fantastičnih plaža,kako u blizini grada, tako i na nenaseljenoj strani ostrva. Dugačko je samo 14 km. Glavni grad je istoimeni Skiatos, jedini grad na ostrvu. Vole da ga posećuju mladi, jer kažu da ima veoma razvijen noćni život. Danju je to tipičan ostrvski gradić, sa mnoštvom prodavnica, taverni, barova, marinom.


Atos: U poseti Svetoj Gori i Aristotelovom gradu

Atos je poluostrvo Halkidikija, poznatije kao “Sveta Gora”, ali i „treći prst“. Po zakonu, samo je muškarcima dozvoljen pristup na tlo Svete Gore. Međutim, Atos čini i jedan deo koji nije u sklopu Svete Gore, na čijem tlu žene mogu boraviti. Ovde ću vam predstaviti neka od letovališta i izletišta na čijem tlu možete slobodno koračati, ali i utiske sa „tajne“ Svete Gore, gde mogu boraviti samo muškarci.


Stifado: Staro grčko kuvano jelo koje morate probati

Kada sam bila na Sitoniji, u uzeriji "Dečija škola" u Sartiju, probala sam stifado. Reč je o starom grčkom kuvanom jelu. Reč je o govedini koja se kuva sa začinima i celim glavicama crnog luka (tako se i servira). Kuva se u zapečaćenoj zemljanoj posudi satima. Spremaju ga za sve proslave i važna porodična okupljanja (kao mi sarmu ili svadbarski kupus). Ovde ćete naći recept, kako da pripremite stifado u kućnoj režiji.


Jogurt sa medom i orasima: Zdrava grčka poslastica

Tokom letovanja na Sitoniji, otkrila sam jedan savršen letnji slatkiš, koji je vrlo interesantan, ukusan, zdrav, a jednostavan. Poručivala sam ga bukvalno kada god mi se jelo nešto slatko, a što je još važnije, toliko je zdrav da ga možete davati i vrlo maloj deci. Možete ga napraviti i sami kod kuće, a za pripremu će vam trebati samo par sastojaka. U ovom tekstu ćete naći ovaj kratak i jednostavan recept. Obavezno probajte!