
Stifado: Staro grčko kuvano jelo koje morate probati
Poreklo recepta
Kada sam bila na Sitoniji na letovanju, u uzeriji "Dečija škola" u Sartiju, probala sam stifado. Reč je o starom grčkom kuvanom jelu. Kada sam o njemu čitala, mislila sam da je slično našem gulašu, ali potpuno se razlikuje.
Reč je o govedini koja se kuva sa začinima i celim glavicama crnog luka (tako se i servira). Kuva se u zapečaćenoj zemljanoj posudi satima. Spremaju ga za sve proslave i važna porodična okupljanja (kao mi sarmu ili svadbarski kupus). Ovo jelo definitivno morate probati, jer je savršeno! Uspela sam da saznam i recept za ovo jelo, koji možete koristiti da ovo vrlo zanimljivo jelo pripremate i u svojoj kući.
Sam naziv ovog jela potiče od reči "stufado", koja označava jelo koje su u Grčku doneli Venecijanci u 13. veku, nakon pada Konstantinopolja i pre invazije Otomana. Verzija jela koju danas u Grčkoj možemo probati je prilagođena verzija originalnog jela, ali i dalje sa tim jedinstvenim šmekom, koji ćete i danas osetiti u svakom zalogaju.
Kažu da je tajna dobrog stifada, koji se topi u ustima, izbor mesa. Preporučuju se veliki komadi govedine (najbolje butkica), ili još bolje - teletina, koji se nakon nekoliko sati kuvanja na niskoj temperaturi prosto rastapaju. Tajna je i u luku posebne vrste, koji se na grčkom zove “kokaria”, a reč je o malim glavicama slatkastog luka (ne crvenog koji oni obično koriste, nego "običnog").
Meso treba prvo ostaviti da porumeni, pa onda zatvoriti u posudu u kojoj će se kuvati, da bi sačuvalo sočnost. Potom se luk karamelizuje, a onda se sve zajedno kuva u sosu od paradajza, sa konjakom, crvenim vinskim sirćetom, kao i raznim začinima. Služi se uz pirinač, grčku "orzo" testeninu ili krompir.

Potrebni sastojci
Da biste prirpremili stifado, biće vam potrebno:
- 1kg govedine,
- 1kg malih glavica luka,
- 50ml maslinovog ulja,
- 150ml crvenog vina,
- 3 kašike crvenog vinskog sirćeta,
- 50ml konjaka,
- 2 velika zrela paradajza (bez ljuske, naseckana),
- lovorov list,
- 2 kašike aleve paprike,
- malo muškatnog oraščića,
- malo bibera u zrnu, so,
- svež peršun,
- vrela voda.
Postupak pripreme
Pratite sledeće korake:
1. Zagrejati maslinovo ulje u šerpi. Ubacite meso (preporučuje se da se dodaje deo po deo mesa) i dinstajte, dok ne porumeni sa svih strana. Izvadite gotovo meso na tanjir i poklopite.
2. Oljuštite male glavice crnog luka i svaki zasecite u obliku krsta, po malo na vrhu svake glavice. Stavite luk u isto maslinovo ulje u kome se dinstalo meso, smanjite temperaturu i dinstajte dok luk ne omekša, ali da ne zagori.
3. Prelite sve konjakom, vinom i sirćetom, poklopite i sačekajte pet minuta da vri.
4. Dodajte meso koje ste prethodno izdinstali, zajedno sa svim njegovim sokovima, dodajte paradajz i dinstajte. Potom dodajte lovorov list, alevu papriku, muškatni oraščić, biber i vodu, toliko da prekrije meso. Pustite da provri, pa onda smanjite temperaturu. Obavezno poklopiti šerpu i krčkati najmanje 2h (dok se meso ne "rastopi"). Tokom krčkanja proveravajte da li je potrebno dodati po pola čaše vrele vode, jer ne bi trebalo da se osuši i zagori. Pred kraj kuvanja posoliti. Pre serviranja, odozgo možete posuti svežim peršunom.
Prijatno!
Prijava na newsletter
Ako vam se svideo ovaj tekst i želeli biste da dobijate informacije o novim tekstovima objavljenim na blogu, možete se prijaviti na linku koji sledi: Prijava na newsletter
Srodni tekstovi
Ukoliko Vam se svideo ovaj tekst, možda će vam biti zanimljivi i sledeći tekstovi na blogu:
Olimpska regija: Moja najlepša iskustva pod Olimpom
Kasandra: Moja najlepša iskustva