Ohrid: Šta videti i iskusiti u biseru ohridskog jezera

Da biste jedinstvenu ohridsku dušu osetili na najbolji način, provešću vas kroz meni najlepša iskustva koja sam ovde doživela. Naći ćete preporuku za smeštaj koji čuva tu dušu Ohrida u kome možete odsesti, predloge atrakcija i iskustava koja ne smete propustiti, kao i tradicionalne hrane u Ohridu, koja će svojim ukusima i mirisima zaokružiti ovu priču. Pa da počnemo...


Segedin: Šta videti i iskusiti u gradu sunca

Dobro došli u Segedin, grad koji ne možete a da ne zavolite na prvi pogled. Grad sunca, poznat po velikoj osunčanosti, najveći na Tisi i treći po veličini u Mađarskoj. U 14. veku je bio najvažniji grad južne Ugarske, u periodu kada je sa Orijenta stigla i paprika, obavezan sastojak mađarskih jela do današnjih dana.


Pauza na putu za Grčku: Moji predlozi za kvalitetnu pauzu

Mnogi će leto da provedu u Grčkoj i verovatno ćete do Egejskog mora stići preko Severne Makedonije. Ako putujete sa decom, moja preporuka je da prespavate i odmorite se u Severnoj Makedoniji. U ovom tekstu sam izdvojila nekoliko lepih i sadržajnih mesta u Severnoj Makedoniji na kojima možete provesti jedan dan ili par sati, a nalaze se vrlo blizu puta za Grčku.


Zrenjanin: Šta videti i iskusiti u gradu piva

Zrenjanin se nalazi u središnjem delu Banata, a nekada je bio poznat kao Bečkerek. Kroz grad protiče reka Begej, a u njegovoj blizini su i reke Tisa, Tamiš i sistem kanala Dunav-Tisa-Dunav. Staro jezgro grada čini niz sačuvanih građevina, većinom iz 19. i s početka 20. veka. Udaljen je od Beograda oko 80km. Do Zrenjanina se iz Beograda putuje oko 1h. Duž puta nema naplate putarine, jer je reč o regionalnom putu.


Gde sa decom u Beogradu: Predlozi mesta za zabavu

U ovom tekstu vam dajem predloge gde možete sa decom provesti kvalitetno vreme u Beogradu. Nadam se da ćete naći dosta korisnih informacija i ideja. Uživajte u zabavi!


Beograd: Šta videti i iskusiti u gradu na ušću dve reke

U ovom tekstu ćete pronaći iskustava koja, po mom mišljenju, ne bi trebalo propustiti, ako odlučite da posetite Beograd. Naći ćete dovoljno aktivnosti kojima možete da upotpunite jedan vikend boravak u Beogradu, a koje će vam pomoći da vidite mesta koja čine dušu Beograda i koja su među omiljenima kako turistima, tako i stanovnicima grada.


Olimpska regija: Moja najlepša iskustva pod Olimpom

Olimpska regija je jedna od 13 oblasti grčke Makedonije. Smeštena je na obroncima planine Olimp To je predeo lepe prirode, sa šumama, rekama, močvarama i bogatom florom i faunom, ali i bogat atrakcijama od istorijskog i arheološkog interesa. Svojom prirodnom lepotom oduševljava planina Olimp i druge znamenitosti, koje ću da prikažem kroz vodič kroz mesta koja ne smete propustiti.


Venecija: Šta videti i iskusiti u karnevalskom gradu fantazija

Pozdrav iz jednog od najlepših i najposećenijih gradova na svetu, koji se nije značajnije menjao već 600 godina. Smatra se kolevkom evropskog slikarstva, a naziva se još i Plutajući grad, Grad vode, maski, mostova i kanala. Inspirisao je Tintoreta i Ticijana da u njemu stvaraju i ostave svoja najveća dela. Izgrađen je na 118 ostrvaca, ima 177 kanala i 417 mostova, a nalazi se na UNESCO listi.


Salcburg: Šta videti i iskusiti u Mocartovom gradu

Salcburg je četvrti grad po veličini u Austriji. Njegov naziv u prevodu znači „grad soli“. Salcburg je danas poznat po starom baroknom jezgru, jednom od najočuvanijih u srednjoj Evropi, na listi UNESKO-a. Jedan od simbola grada su Mocart kugle, jer je grad slavu stekao zahvaljujući tome što je u njemu rođen jedan od najvećih svetskih muzičara, Volfgang Amadeus Mocart. Njegov lik će vas pratiti u čitavom gradu.


Minhen: Najlepši božićni vašari

Kada se praznici bliže, Nemačka se pretvara u zemlju tradicije i svetlucavih vašara. Prijatni mirisi, praznična atmosfera uz božićne zvuke, božićna peciva i kuvano vino, glavna su obeležja svakog božićnog vašara. U Minhenu se organizuju na velikom broju lokacija, a u ovom tekstu ću vam prikazati neke od najinteresantnijih koje sam posetila u Minhenu. Inače, adventni period počinje krajem novembra i traje sve do katoličkog Božića, tako da je ovo pravo vreme za posetu.


Sokobanja: Šta videti i iskusiti u ovoj vazdušnoj banji

Božanstvena priroda, božanstven vazduh! To može biti samo Sokobanja, nekadašnje mondensko mesto, koje su često posećivali boemi, umetnici i pesnici. Među njima Isidora Sekulić, Meša Selimović, Stevan Sremac, Ivo Andrić i Branislav Nušić. Nudi čitav spektar aktivnosti za zabavu cele porodice. U ovom tekstu ćete pronaći iskustava koja, po mom mišljenju, ne bi trebalo propustiti, ako odlučite da dođete u Sokobanju.


Beč: Šta videti i iskusiti u gradu muzike i valcera

Čarobni Beč, glavni grad Austrije. Carski grad Habzburgovaca, grad u kome su vanvremenska dela stvarali Mocart, Betoven, Štraus - kralj valcera, čiji se valcer "Na lepom plavom Dunavu" živi u svakoj ulici grada. Gradu kobasica sa sirom, mestu rođenja bečke šnicle i Saher torte, kao i neodoljive štrudle sa jabukama.


Beč: Najlepši božićni vašari

Praznici u Beču ... nešto što se rečima ne može opisati ... istovremeno romantični i carski! Svake godine, sredinom novembra, u Beču se postavlja praznična rasveta, a na većini trgova se postavljaju drvene kućice, u kojima se prodaju božićni ukrasi, suveniri, poslastice, kao i punč i kuvano vino, koji su glavni sastavni deo božićnih vašara u Beču. Poznato je da je Božić u Beču bajkovit.


Beograd: Najlepši praznični događaji

Beograd, glavni grad Srbije, često nazivaju “kapijom Balkana” ili “vratima srednje Evrope”. On je mesto okupljanja, centralnih manifestacija i zabavnih aktivnosti. Kao i drugi evropski gradovi, i Beograd ima svoje praznične događaje i običaje, koji se u određenoj meri razlikuju od tradicionalnih evropskih božićnih vašara.


Budimpešta: Šta videti i iskusiti u kraljici Dunava

Često opisivana kao "Mali Pariz Srednje Evrope", Budimpešta je poznata po brojnim istorijskim spomenicima, koji odražavaju njenu kulturu staru preko 1.000 godina, na koju su trag ostavili Rimljani, Turci, kao i unija sa Austrijom. Glavni je grad Mađarske, „kraljica Dunava“, jedan od najlepših evropskih gradova. Ovaj nadimak je i dobila jer se nalazi na obalama Dunava, a nastala je spajanjem nekoliko delova - Budima, Obude i Pešte.


Zlatibor: Moja najlepša iskustva među zlatnim borovima

Zlatibor, jedna od naših najlepših planina, podjednako interesantna u svako godišnje doba. Ako dođete vikendom ili praznicima, zateći će vas gužva, gužva i gužva... bukvalno svuda! I na putu do Zlatibora, na pumpama, u prodavnicama, restoranima. Prepuno je ljudi gde god da se okrenete. Pamtim ga kao mesto na koje sam svakog leta odlazila sa porodicom i tamo provodila bar nedelju dana, u istraživanju okoline i uživanju u beskrajnim šetnjama po čistoj prirodi i svežem vazduhu.


Sitonija: Moja najlepša iskustva kraj tirkiznog mora

Halkidiki je ogromno poluostrvo, koje čine tri manja poluostrva, koja imaju oblik tri prsta - nazivaju se Kasandra, Sitonija i Atos. Ovog puta obilazimo Sitoniju, drugi „prst“ poluostrva Halkidiki. Sitonija je dobila naziv po divu Sitonu, koji je bio sin grčkog boga mora, koji se zvao Posejdon. Ovaj „prst“ je poznat po fantastičnoj prirodi, borovim šumama i plažama sa tirkiznom bojom mora, kako uređenim, tako i neuređenim.


Solun: Šta videti i iskusiti u Aristotelovom gradu

Solun ili Tesaloniki, je drugi grad po veličini u Grčkoj, posle Atine. Jedan je od najstarijih gradova Evrope. Rodno je mesto čuvenog Aristotela. Veruje se da je dobio ime po Tesaloniki, supruzi kralja Kasandra (osnivača grada) i polusestri Aleksandra Velikog. Solun je mesto na kojem je apostol Pavle 50. godine poslao prvu hrišćansku poruku.


Palić: Šta videti i iskusiti na najvećem prirodnom jezeru u Srbiji

Pozdrav se severa Bačke, sa obale najvećeg prirodnog jezera u Srbiji! Palić može biti dobra baza za smeštaj i obilazak brojnih znamenitosti u okolini. Mislim da vam ne bi bio dovoljan jedan produženi vikend, da vidite i uživate u svemu što ovaj kraj nudi. Prelepe građevine i vile u stilu secesije, čarde i salaši, riblja čorba, juneći perkelt, štrudle. U ovom tekstu ću predstaviti meni najzanimljivije atrakcije na Paliću i okolini.


Stara Planina: Šta videti i iskusiti na planini vodopada

Pozdravljam vas iz dela Srbije poznatom po ćilimima, grnčariji, kačkavalju i peglanoj kobasici. Već na samom prilazu ovom kraju, bilo mi je jasno da nas očekuje neverovatna priroda. O tome govori i činjenica da se na Staroj planini nalazi čak trećina svih vodopada u Srbiji. U ovom tekstu ćete saznati šta je ono što morate videti na Staroj planini.


Izleti blizu Beograda: Predlozi zanimljivih mesta

U ovom tekstu predlažem mesta na koja možete otići na kraći izlet, do kojih vam treba oko sat vremena od Beograda. Neki od predloga su u okolini Beograda, dok ima i mesta na oko 100 km udaljenosti, do kojih se kolima lako stiže za oko sat vremena vožnje. Na linkovima ćete naći celokupne predloge izleta, sa sadržajima kojima možete u tom kraju ispuniti ceo dan.


Restorani u Beogradu: Moj izbor mesta sa domaćom kuhinjom

U tekstu koji sledi vam prikazujem moj izbor restorana u Beogradu, u kojima možete probati dobru tradicionalnu domaću kuhinju, i kroz ukuse proputovati Srbijom. Na vama je samo da izaberete, po svom ukusu, i da uživate u prijatnim trenucima sa dragim ljudima. Prijatno!


Barselona: Šta videti i iskusiti u gradu neprevaziđenih umetnika

Barselona, poznata kao metropola modernizma. Grad u kojem je živeo i radio arhitekta Antonio Gaudi sadrži i njegova najreprezentativnija dela, koja su posebno neobična i interesantna za turiste. Ovaj španski i katalonski arhitekta poznat je po jedinstvenom stilu i individualističkom dizajnu, koji odlikuje sve njegove radove. Osam Gaudijevih dela uvršteno je na UNESCO listu.


Pančevo: Moja najlepša iskustva

Pančevo, iako tako blizu Beograda (oko 20km), čini mi se, često ostaje po strani kao vikend destinacija za izlete. Međutim, smatram, bez razloga, jer nudi dovoljno sadržaja da ovde provedete jedan lep i sadržajem ispunjen dan, ali i da lepo prezalogajite, uz prilično prihvatljive cene. Zanimljivo je da ovaj mali grad ima dugu tradiciju horskog pevanja, koja potiče još iz 1838. godine, kada je i osnovano Srpsko crkveno pevačko društvo.

Sledeća