Pelion: Moja najlepša iskustva

Grčka na malo drugačiji način – tako najkraće može da se opiše Pelion - planina u Tesaliji, koja formira poluostrvo u obliku kuke, između zaliva Pagasitik i Egejskog mora. Smatra se jednom od najlepših planina Grčke. Na planini se nalazi veliki broj izvora, kanjona, potoka. Ima 24 sela, koja su zadržala tradicionalnu arhitekturu i konstrukciju, sa kamenim kućama, izgrađenim na liticama i sa kojih se pruža prelep pogled na planinu i more.


Solun: Šta videti i iskusiti u Aristotelovom gradu

Solun ili Tesaloniki, je drugi grad po veličini u Grčkoj, posle Atine. Jedan je od najstarijih gradova Evrope. Rodno je mesto čuvenog Aristotela. Veruje se da je dobio ime po Tesaloniki, supruzi kralja Kasandra (osnivača grada) i polusestri Aleksandra Velikog. Solun je mesto na kojem je apostol Pavle 50. godine poslao prvu hrišćansku poruku.


Dojransko Jezero: Usputna stanica na putu za Grčku

Ovog leta će se mnogi od vas odlučiti da odmor provedu u Grčkoj. Iako put do tamo nije dug i moguće ga je preći "u cugu", ipak je mnogo prijatnije ako se napravi pauza i prespava. Moj je izbor da to mesto ne bude samo za prenoćište, već i da sadrži aktivnosti kojima se može upotpuniti jedan dan. Jedno od takvih mesta je Dojran, koji će vam biti uvod u mediteransku atmosferu koja vas očekuje kada stignete do mora.


Atos: U poseti Svetoj Gori i Aristotelovom gradu

Atos je poluostrvo Halkidikija, poznatije kao “Sveta Gora”, ali i „treći prst“. Po zakonu, samo je muškarcima dozvoljen pristup na tlo Svete Gore. Međutim, Atos čini i jedan deo koji nije u sklopu Svete Gore, na čijem tlu žene mogu boraviti. Ovde ću vam predstaviti neka od letovališta i izletišta na čijem tlu možete slobodno koračati, ali i utiske sa „tajne“ Svete Gore, gde mogu boraviti samo muškarci.


Dvorci Bavarske: Kralj labud među Alpima

Sigurno jedna od tura koja je na mene ostavila najjači utisak! Ako se nalazite u Minhenu ili okolini, nemojte propustiti da jedan dan odvojite za obilazak ovih predivnih alpskih predela, bogatih kulturno-istorijskim atrakcijama i neverovatnim dvorcima. Mi smo izlet sami organizovali i išli smo sopstvenim automobilom iz Minhena. Prikazaću šta smo sve uspeli da obiđemo u toku jednog dana.


Minhen: Šta videti i iskusiti u gradu piva, kobasica i Oktoberfesta

Minhen je glavni grad Bavarske i treći grad po veličini u Nemačkoj, koji štiti bavarski lav, koji se na grbu grada nalazi preko 800 godina. Zanimljivo je da je u potpunosti obnovljen nakon stradanja tokom dva svetska rata. Tokom obnove je poštovan princip da se ponovo izgrade što sličnije zgrade, tako da je današnji Minhen zapravo replika onog kakav je nekada postojao.


Minhen: Najlepši božićni vašari

Kada se praznici bliže, Nemačka se pretvara u zemlju tradicije i svetlucavih vašara. Prijatni mirisi, praznična atmosfera uz božićne zvuke, božićna peciva i kuvano vino, glavna su obeležja svakog božićnog vašara. U Minhenu se organizuju na velikom broju lokacija, a u ovom tekstu ću vam prikazati neke od najinteresantnijih koje sam posetila u Minhenu. Inače, adventni period počinje krajem novembra i traje sve do katoličkog Božića, tako da je ovo pravo vreme za posetu.


Budimpešta: Šta videti i iskusiti u kraljici Dunava

Često opisivana kao "Mali Pariz Srednje Evrope", Budimpešta je poznata po brojnim istorijskim spomenicima, koji odražavaju njenu kulturu staru preko 1.000 godina, na koju su trag ostavili Rimljani, Turci, kao i unija sa Austrijom. Glavni je grad Mađarske, „kraljica Dunava“, jedan od najlepših evropskih gradova. Ovaj nadimak je i dobila jer se nalazi na obalama Dunava, a nastala je spajanjem nekoliko delova - Budima, Obude i Pešte.


Salcburg: Šta videti i iskusiti u Mocartovom gradu

Salcburg je četvrti grad po veličini u Austriji. Njegov naziv u prevodu znači „grad soli“. Salcburg je danas poznat po starom baroknom jezgru, jednom od najočuvanijih u srednjoj Evropi, na listi UNESKO-a. Jedan od simbola grada su Mocart kugle, jer je grad slavu stekao zahvaljujući tome što je u njemu rođen jedan od najvećih svetskih muzičara, Volfgang Amadeus Mocart. Njegov lik će vas pratiti u čitavom gradu.


Regensburg: Šta videti i iskusiti u srednjevekovnom gradu Nemačke

Regensburg je jedan od najlepših srednjevekovnih gradova Nemačke. Poznat je po romanesknim i gotičkim građevinama u starom delu grada, koje su preživele II svetski rat neoštećene. Stari grad je pod zaštitom UNESCO-a, i najbolje ga je obilaziti peške. Još tokom šezdesetih godina XX veka je planirano rušenje istorijskog dela grada i podizanje novog na istom mestu, ali se na sreću to nije dogodilo.


Grado: Šta videti i iskusiti u italijanskom malom gradu

Grado je istorijski primorski grad koji se nalazi u laguni ostrva. Počeci postojanja Grada se beleže još u rimsko doba, a ime grada potiče od latinske reči “gradus”, što znači „vojna tvrđava“. Zapravo, Grado je bilo stajalište rimskih brodova koji su plovili rekom Natisa, prema rimskom gradu Akvileja, koji je bio najvažniji istočni grad za Rimljane i centar 10. italijanske regije Venetia et Histria.


Rimini: Šta videti i iskusiti u gradu gde je kocka bila bačena

Rimini je jedan od najvećih gradova na italijanskoj obali Jadranskog mora. Od Beograda je udaljen oko 1.000 km. Duž peščane plaže La Marina se nalazi preko hiljadu hotela i nekoliko tematskih zabavnih parkova. Ceo grad je okrenut letnjem turizmu i sve je prilagođeno turistima. Rimini važi za centar noćnog provoda ove regije Italije. Duž cele obale nalaze se restorani, picerije i barovi u kojima možete uživati u italijanskoj kuhinji.


Prag: Šta videti i iskusiti u zlatnom gradu Franca Kafke

“Vidim veliki grad, čija će slava dodirivati zvezde. Tamo u šumama pored reke Vltave naći ćeš čoveka koji pravi prag na kući. Prema poslu koji čovek obavlja nazvaćemo grad – Prag.“ Ovo proročanstvo mitske princeze Libuši, odredilo je ime jednom od najlepših evropskih gradova. Osnovan je još u IX veku, ali je najveću slavu i “zlatni” sjaj dobio u XIX veku. Još tada je prikazivan kao dvorac sa 100 tornjeva, po čemu je i dobio nadimak.


Beč: Šta videti i iskusiti u gradu muzike i valcera

Čarobni Beč, glavni grad Austrije. Carski grad Habzburgovaca, grad u kome su vanvremenska dela stvarali Mocart, Betoven, Štraus - kralj valcera, čiji se valcer "Na lepom plavom Dunavu" živi u svakoj ulici grada. Gradu kobasica sa sirom, mestu rođenja bečke šnicle i Saher torte, kao i neodoljive štrudle sa jabukama.


Beč: Najlepši božićni vašari

Praznici u Beču ... nešto što se rečima ne može opisati ... istovremeno romantični i carski! Svake godine, sredinom novembra, u Beču se postavlja praznična rasveta, a na većini trgova se postavljaju drvene kućice, u kojima se prodaju božićni ukrasi, suveniri, poslastice, kao i punč i kuvano vino, koji su glavni sastavni deo božićnih vašara u Beču. Poznato je da je Božić u Beču bajkovit.


Brisel: Šta videti i iskusiti u carstvu štrumpfova, vafla i čokolade

Ulaskom u Belgiju i na periferiju Brisela, stiče se utisak da je sve smireno i kulturno. Osećamo da se ovde mentalitet ljudi popuno razlikuje od ostatka sveta, pa se to odražava i na uređenje i duh grada. Prvo naselje je osnovano oko 580. godine. Od tog vremena se u Briselu mnogo toga promenilo, i danas je on jedan od svetskih gradova.


Amsterdam: Šta videti i iskusiti u Veneciji severa

Amsterdam je grad kontrasta, koji važi i za muzej na otvorenom. Iako se glavne institucije države nalaze u Hagu, Amsterdam je glavni i najveći grad Holandije. Istorija grada počinje u 1270. godini, kada je na ušću reke Amstel u more mala ribarska kolonija počela da stvara naselje. Centar naselja je bio na mestu današnjeg trga Dam. I danas grad leži na reci Amstel po kojoj je i dobio ime, smešten na oko 90 ostrva, povezanih sa preko 400 mostova.


Barselona: Šta videti i iskusiti u gradu neprevaziđenih umetnika

Barselona, poznata kao metropola modernizma. Grad u kojem je živeo i radio arhitekta Antonio Gaudi sadrži i njegova najreprezentativnija dela, koja su posebno neobična i interesantna za turiste. Ovaj španski i katalonski arhitekta poznat je po jedinstvenom stilu i individualističkom dizajnu, koji odlikuje sve njegove radove. Osam Gaudijevih dela uvršteno je na UNESCO listu.


Nirnberg: Šta videti i iskusiti u Direrovom gradu

Nirnberg je drugi grad po veličini u Bavarskoj. Potiče iz daleke 1050. godine, a najpoznatiji je kao mesto u kom su se donosile odluke o istorijskim događajima koji su uticali na čitavu Evropu. Osim po istoriji, grad je poznat i kao rodno mesto najvećeg slikara nemačke renesanse Alberta Direra, kao i mesto gde je počela izrada džepnih satova u 16. veku.


Skiatos: Moja najlepša iskustva u hladu cvetnih krošnji

Skiatos je malo šumovito mondensko ostrvo. Predstavlja najzapadnije ostrvo severnih Sporada, sa više od 60 fantastičnih plaža,kako u blizini grada, tako i na nenaseljenoj strani ostrva. Dugačko je samo 14 km. Glavni grad je istoimeni Skiatos, jedini grad na ostrvu. Vole da ga posećuju mladi, jer kažu da ima veoma razvijen noćni život. Danju je to tipičan ostrvski gradić, sa mnoštvom prodavnica, taverni, barova, marinom.


Gardenia spa hotel: Opuštajući dan u Velesu

Ako ste se uputili na letovanje u Grčku ili se vraćate ka Srbiji, a želite da se odmorite od puta na mestu koje će biti dovoljno sadržajno da ovde prenoćite i provedete ceo dan, predlažem da razmotrite Veles. U tekstu ću vam preporučiti mesto gde se možete veoma ugodno smestiti i kako provesti jedan predivan spa dan sa porodicom.


Mavrovo: Šta videti i iskusiti u biseru prirode Severne Makedonije

Očaravajuće planinsko okruženje i najveći nacionalni park Severne Makedonije. Najviši vrh Severne Makedonije (Golem Korab, 2.764 m), pravi izazov za planinare. Najpoznatiji ski centar u Severnoj Makedoniji - Zare Lazareski. Najveće veštačko jezero u Severnoj Makedoniji, sa polupotopljenom crkvom Sv. Nikole, iz 1850. godine. Ukusna planinska hrana. Da li je potreban još neki razlog za posetu ovog prelepog mesta?!


Karbonara: Savršenstvo po kome pamtim Mestre

Mislim da mi je, kao i većini vas, jedna od omiljenih kuhinja sveta upravo italijanska. Italijanska pasta mi je posebna opsesija. Kada sam bila u Veneciji, probala sam je na nekoliko mesta, ali je pobedila jedna sa periferije, iz gradića Mestre. Ovde vam prenosim jedan recept po kome kod kuće često pravim karbonaru, kada se uželim ukusa Italije.


Stifado: Staro grčko kuvano jelo koje morate probati

Kada sam bila na Sitoniji, u uzeriji "Dečija škola" u Sartiju, probala sam stifado. Reč je o starom grčkom kuvanom jelu. Reč je o govedini koja se kuva sa začinima i celim glavicama crnog luka (tako se i servira). Kuva se u zapečaćenoj zemljanoj posudi satima. Spremaju ga za sve proslave i važna porodična okupljanja (kao mi sarmu ili svadbarski kupus). Ovde ćete naći recept, kako da pripremite stifado u kućnoj režiji.

Prva Prethodna Sledeća